Piramidy w Gizie i Sakkara

$60,00

Całodniowa wycieczka do wyjątkowych budowli w dziejach człowieka.

Czas trwania: 8:00-17:00

Opis

program

Piramidy w Gizie obejmują dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie (piramidę Cheopsa i piramidę Chefrena) oraz mniejszą piramidę Mykerinosa i inne obiekty.

Wszystkie mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Największą z nich jest piramida Cheopsa – w starożytności „Horyzont Cheopsa” – jeden z siedmiu cudów świata. Ma podstawę o boku 230 m i wysokość 147 m”. Piramida Chefrena jest wysoka na 137 m, piramida Mykerinosa  ma tylko 65 metrów wysokości. Wokół tych piramid pobudowano szereg mniejszych, przeznaczonych na grobowce królowych i dostojników państwowych.

Piramida Chefrena wyróżnia się ustawioną obok niej, przy dolnej świątyni grobowej, monumentalną rzeźbą Sfinksa. Został on wyrzeźbiony w olbrzymim bloku skalnym. Sfinks ma ciało lwa i głowę faraona osłoniętą szeroką chustą nemes. Rzeźba ma długość 73 m i wysokość 20 m. Jest to pierwsza monumentalna rzeźba w sztuce egipskiej.

Najbardziej oryginalny wystrój wnętrz zachował się w piramidzie Mykerinosa. Zachowane w dolnej świątyni rzeźby przedstawiają króla wraz z boginią Hathor z krowimi rogami obejmującymi tarczę słoneczną i uosobieniem jednego z nomów egipskich. Triady Mykerinosa, to najstarsze zachowane w Egipcie kompozycje trzech postaci. W grobowcu znaleziono także posąg Myrekinosa z jego żoną. Jest to nietypowe, jak na kanon egipski przedstawienie postaci.

Po zwiedzeniu Gizy lunch w lokalnej restauracji i podróż do oddalonej o 20 km Sakkary.

Piramida Schodkowa Dżesera  zbudowana w Sakkarze około 2650 p.n.e. przez budowniczego Imhotepa. Ta monumentalna budowla kamienna stanowi część kompleksu grobowego, złożonego z samej piramidy, umieszczonej w północnej części  oraz otaczających ją kaplic i dziedzińców o różnym przeznaczeniu. Całość otoczono murem o wysokości 10,0 m. Sama piramida ma wymiary podstawy 121,0 x 109,0 m oraz wysokość 62,5 m. Zbudowana jest z sześciu segmentów w kształcie mastab. Następnie przejazd do Memfis.

Memfis – grecka nazwa jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, stolicy w epoce Starego Państwa . Wedle Herodota miasto Memfis miało zostać założone przez Menesa, który zjednoczył Dolny i Górny Egipt i stał się pierwszym władcą zjednoczonego Egiptu. Menes miał wznieść tamę, by chronić miasto przed wylewami Nilu. Następca Menesa polecił zbudować, jak pisze Herodot, pierwszy pałac w mieście. Pozostałości Memfis znajdują na zachodnim brzegu Nilu, ok. 20 km na południe od Kairu (w pobliżu wioski Mit Rahina). Dzisiaj z tego wielkiego w starożytności miasta nie pozostało prawie nic. Wciąż dobrze widoczne ślady dawnej świetności to jedynie kolosalne posągi Ramzesa II oraz alabastrowy sfinks, prawdopodobnie tego samego władcy.

w cenie

  • transfer klimatyzowanym busem
  • bilety wstępu wg.programu
  • polskojęzyczny przewodnik egiptiolog
  • lunch w lokalnej restauracji
  • woda do picia

dodatkowo płatne

  • napoje gazowane
  • napiwki
  • wydatk osobiste
  • bilety wstępu do sali mumii królewskich, wnętrza piramid

tabela cen

Dorośli 60$ od osoby

Dzieci do lat 12 50%

Dzieci do lat 6 za darmo

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Piramidy w Gizie i Sakkara”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *