Luksor 2 dni z Hurghady prywatny

$100,00

Luksor miasto słynące z niezliczonej ilości posągów , krypt, świątyń nie przez przypadek jest nazywane najwiekszym muzeum na świeżym powietrzu. c

Czas trwania: 2 dni

Opis

program

Zapraszamy we wtorki, czwartki i niedziele.

1 dzień

Wyjazd z hotelu klimatyzowanym autobusem do Luksoru. Zwiedzanie rozpoczyna się od Muzeum Luksorskiego. Położonego  przy promenadzie wzdłuż Nilu, w połowie drogi między świątyniami Karnak i Luksorską . Muzeum mieści bogatą kolekcję dzieł sztuki pochodzących ze świątyń i starożytnych nekropolii w Tebach.
Kolejnym punktem programu jest wizyta w Świątyni Luksorskiej znanej jako miesce narodzin Amona. Jest to jeden z dwóch (drugim jest świątynia Karnak) najważniejszych zabytków wschodniego brzegu Teb.

Rozpoczęła się budowa świątyni Amenhotepa III, jego następca kontynuował dzieło rozbudowy świątyni. Ostateczny kształt otrzymanych w czasie Ramzesa II. Amon świątynie w Luksorze i Karnaku połączone są procesyjny długość alei ok. 3,0 km, przy której stoją sfinksy. Aleja biegł wzdłuż Nilu do wielkiej szerokości 65,0 m, słupy ustawione przez Ramzesa II. Przed pylony stały dwa 25 metrowy obelisk i sześć posągów Ramzesa, królowej Nefertari i ich córki Maritamon siedzącej. Pylony są ozdobione płaskorzeźbami bitwy re, świętował zwycięstwo Ramzesa Hetytów w bitwie pod Kadesz. Dla pylony jest dziedziniec Ramzesa II, otoczony podwójną kolumnadą. Bezpośrednio za pylony po prawej stronie znajduje się kaplica Hatszepsut, po lewej stronie, na ruinach świątyni, zbudowany meczet Abu al-Haggag dziedziniec Ramzesa dziedziniec Amenhotepa III łączy kolumnady Amenhotepa (trójnawowa długi hol) , Przy wejściu do kolumnady Amenhotepa postawiono dwa ogromne posągi wielkości Ramzesa III (Ramzes uporządkowany zbiór 10 z ich podobiznami w tej świątyni). Kolumny zostały rozwinięte w kształcie głowy papirus kwiatów. Dziedziniec Amenhotepa poprzedza kolumnowej sali, za którym znajduje się najstarsza część świątyni, sanktuarium poświęconym tebańskim triady bóstw: Amona, Mut i Khonsu.

W Karnaku znajduje się kompleks świątyń zbudowanych w różnych okresach czasu, poświęcony tebańskich bogów. W środku znajduje się największa na świecie świątynia z kolumnowym sali, tzw. „Great Hypostyle” – świątynia Amona-Re. Od strony północnej, w pobliżu świątyni Montu – boga wojny, a na południu leży sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Te świątynie są połączone ze sobą aleje procesyjnymi. W 1979 Karnak został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W trakcie zwiedzania przerwa na lunch.

Zakwaterowanie w hotelu 4 *, obiad, czas wolny.

dzień 2

Śniadanie w hotelu, po którym przyjdzie czas na zwiedzanie drugiej strony Nilu i odkrywanie grobowców w Dolinie Królów.

Następnie przeprawicie się państwo na drugi brzeg Nilu aby zobaczyć Kolosy Memnona – posągi faraona Amenhotepa III  wysokości 15,60 m (z postumentem 17,90 m). Waga każdego kolosa to około 800 ton. Postawiono je około 1370 p.n.e. w Tebach Zachodnich. Jest to jedyna zachowana część świątyni grobowej tego faraona, zniszczonej prawdopodobnie przez trzęsienie ziemi już za panowania Merenptaha. Dalsze zniszczenia poczynione były przez obfite wylewy Nilu. Posągi wykuto z bloków skalnych kwarcytu. Przedstawiają faraona zasiadającego na tronie. W przedniej części tronu, po bokach faraona, wyrzeźbiono dwie niewielkiej wysokości postacie kobiet. Są to żona faraona Teja i jego matka Mutemuja. Boczne ściany tronu zdobi relief złożony z dwóch bóstw obrazujących Nil. Postacie te łączą ze sobą symboliczne rośliny w tzw. znak sema taui (połączone ze sobą papirus i trzcina wokół rdzenia z tchawicy i płuc zwierzęcia); jest to symbol ponownego zjednoczenia Egiptu. Powyżej wypisane jest imię faraona.

Kolejnym punktem programu to Dolina Królów część nekropolii tebańskiej, dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Grobowce, w Dolinie, to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal.

Z Doliny Królów udacie sie państwo do Świątyni Hatszepsut zwana „Świątynią Milionów Lat” – egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej zbudowana przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut. Świątynia, w znacznej części wykuta w skale, składa się z trzech, ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą rampami tarasów, które zakończone były portykami. Rampy zdobione były cokołami. Droga do najniższego tarasu, prowadziła pomiędzy obeliskami i posągami sfinksów. Drugi taras ozdobiony był licznymi reliefami, przedstawiającymi sceny z życia królowej. Na górnym tarasie znajdował się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca. Na środkowym tarasie z lewej strony zbudowano kaplicę Hathor, a po prawej Anubisa. Głowice w kaplicy bogini Hathor wykonane są w kształcie instrumentu sistrum (atrybut bogini Hathor) i ozdobione wizerunkiem twarzy bogini. Powyżej umieszczone są dwie kobry obramowane wolutami. Przed kolumnami trzeciego tarasu stały posągi Ozyrysa. Obecnie pozostały po niej tylko ruiny. Rekonstrukcja świątyni wykonywana jest przez polską misję archeologiczną. Prace zostały rozpoczęte w 1961 roku, w pierwszym okresie kierował nimi profesor Kazimierz Michałowski. W 2002 roku świątynia została udostępniona zwiedzającym.

Po tak ekscytującym zwiedzaniu przyjdzie czas na wizyte w fabryce alabastru gdzie będą mogli państwo zobaczyć jak ręcznie Egipcjanie wyrabiaja różnego rodzaju przedmioty z tego budulca.

Jest to  wycieczka prywatna , cena dla min.2 osób.

w cenie

  • polskojęzyczny przewodnik
  • transfer
  • bilety wstępu wg. programu
  • nocleg w 4* hotelu
  • 1 śniadanie
  • 2 obiady
  • 1 kolacja

dodatkowo płatne

  • napoje
  • napiwki
  • transfer z Sahl Hashes, El Gouna 10$ od osoby

tabela cen

100$ od osoby

dzieci do lat 12 50%

dzieci do lat 6 za darmo

Zniżka studencka 10$ od osoby z ważną legitymacją studencką

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Luksor 2 dni z Hurghady prywatny”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *