Muzeum Egipskie, Cytadela i Stary Kair

Okazja na zobaczenie wielu ciekawych miejsc podczas jednej wycieczki.

Czas trwania: 8:00-17:00

Opis

program

Muzeum Kairskie otwarto oficjalnie 15 listopada 1902. Eksponaty zostały ułożone w porządku chronologicznym odpowiadającym poszczególnym epokom. Cięższe zabytki rozmieszczono na parterze, pozostałe podzielono umieszczając w kolejnych pomieszczeniach. Rozrastająca się kolekcja zmusiła dyrekcję Muzeum do zmian w układzie ekspozycji. W wyniku wykopalisk w Tell el-Amarna, odkryciu grobowca Tutanchamona w 1922 koniecznością stało się znalezienie miejsca dla nowych znalezisk. W tym celu wszystkie eksponowane sarkofagi władców stłoczono w innych częściach Muzeum. Przed budynkiem utworzono ogród, na środku którego znajduje się fontanna otoczona zabytkami. Cały teren Muzeum otacza żelazne ogrodzenie. Na pierwszym piętrze obecnego gmachu otwarto salę z królewskimi mumiami.

Następnie odwiedzicie Cytadelę majestatyczną twierdzę  usytuowaną  na wzgórzu Mukkatom. Cytadela Widoczna jest z każdej części miasta , została zbudowana w latach 1176 – 1183 r. przez Saka ah-Din’a (Saladyna). Niegdyś była siedzibą władców egipskich. Cytadela była rozbudowywana przez kolejnych władców i w końcu stała się niedużym miastem podzielonym na dwie dzielnice. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych i najliczniej odwiedzanych  zabytków przez turystów z słynnym Meczetem Mohameda Alego.

Lunch w lokalnej restauracji i zwiedzanie starego Kairu. Jest to najstarsza część miasta, obejmująca m.in. szereg zabytków koptyjskich, łączych historycznie starożytny Egipt faraonów z cywilizacją islamską. Duża część dzielnicy nazywana jest z tego względu Kairem koptyjskim. To tam znajdują się pozostałości fortecy Babilon, w której według tradycji schroniła się Święta Rodzina. Twierdza ta była kolebką egipskiego chrześcijaństwa i do dziś jej rejon pozostaje miejscem zamieszkiwania kairskiej społeczności Koptów.

Do koptyjskich zabytków Starego Kairu zaliczają się ponadto między innymi:

 • Kościół „Zawieszony” – jeden z najstarszych kościołów w Egipcie, datowany na koniec III wieku n.e.
 • Kościół Najświętszej Dziewicy-Naczynie Wonnej Bazylii
 • Klasztor św. Jerzego
 • kościół św. Sergiusza.

Do muzułmańskich zabytków Starego Kairu zalicza się meczet Amra Ibn al-Asa, będący najstarszym meczetem Egiptu (pierwotny budynek wzniesiono w 641 roku n.e.). W pobliżu meczetu zachowały się pozostałości pierwotnego miasta na obszarze dzisiejszego Kairu o nazwie Al-Fustat.

Do żydowskich zabytków należy Synagoga Ben Ezry w Kairze, unikatowy relikt starej żydowskiej społeczności Kairu. Tradycja żydowska i koptyjska stwierdza, że tutaj córka faraona znalazła małego Mojżesza w sitowiu, a Jeremiasz zgromadził ludzi ocalałych ocalałych po zburzeniu Jeruzalem. Wyznania te twierdzą, że również tu udzielono schronienia Świętej Rodzinie uciekającej przed Herodem.

Zakupy na słynnym bazarze Khan el Khalili.

w cenie

 • pick up serwis w hotelu
 • transfery klimatyzowanym busem
 • bilety wstępu wg. programu
 • polskojęzyczny przewodnik egiptiolog
 • lunch

dodatkowo płatne

 • napiwki
 • wydatki z poza programu

tabela cen

Cena zależy od ilości chętnych

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Muzeum Egipskie, Cytadela i Stary Kair”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *